Amerika'da Çeyrek Yüzyıl


Metin Türk İmren

Samsun Maarif Koleji öğrencisi, Yıl 1963

 

 

Samsunlu Metin Türk İmren 1980 yılından beri Amerika'da yaşıyor. Türkiye'yi o zamanlar etkisi altına alan siyasi istikrarsızlık Metin'i de doğrudan etkilemeye başlayınca "Ver elini Amerika!" demiş. Geliş o geliş. Amerika’da referansı olmadığı için başlangıçta iş bulmakta zorlanan Metin daha sonra eski deneyiminden de yararlanarak seyahat acenteliğine başlamış.

 

Wisconsin eyaletinin soğuğundan bıkınca Florida'ya taşınan Metin Türk İmren, emeklilik yıllarında da boş durmuyor birbirinden güzel takı ve süs eşyaları yapıyor. Metin Türk İmren’in Fransa’ya değil de ABD'ye gelmesinin nedeni hem kendinin hem de eski eşinin İngilizce bilmesi.  İngilizceyi ise orta ve liseyi yatılı okuduğu Samsun Maarif Kolejine borçlu.

 

Metin Koleje girişini şöyle anlatıyor:

"Bozkurt ilkokulundan mezun olduğum sene, M.S.1956, yaz tatilinde pederin dükkânında vakit geçirirken rahmetli başöğretmenim Abdullah Kırmacı geldi. Çay kahveden sonra "Tahir Usta,  geçen sene burada bir okul açıldı ben Metin'i bir dahaki hafta o okulun giriş imtihanlarına götüreceğim. Orada okumasını tavsiye ederim" dedi. Peder de "Hocam siz nasıl uygun bulursanız öyle olsun..." deyince hayatım değişti..

 

Sık sık Türkiye'ye gidip gelen konuğumuzun en çok özlemini çektiği şey tabii ki eski dostları. Özellikle çoğu altmışa merdiven dayamış kolej arkadaşları.

 

Diğer Maarif Kolejleri gibi Samsun Maarif Koleji de daha sonra  yatılı liseye  (Anadolu Lisesi) dönüştüğü için eski okul arkadaşlarıyla  iletişimi kesmemek hayati önem taşıyor Metin için..

http://www.voanews.com/turkish/2007-03-19-voa13.cfm

 

 

Metin Türk İmren ile eski okul arkadaşı Mehmet İlhan konuştu. 

 

Röportajı Sesli Olarak Dinlemek İçin Tıklayınız

Metin Türk İmren ile söyleşi

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !